I forbindelse med Nørregade Teatrets opsætning af ”Rosens Navn” i Maribo Domkirke, har Lollandbibliotekerne og NørregadeTeatret inviteret Bo Tao Michaëlis til at holde et foredrag om Umberto Eco og hans bestseller torsdag den 26. februar på NørregadeTeatret, Banegrådspladsen 1, 4930 Maribo.


Bo Tao Michaëlis er mag.art. i litteraturvidenskab og kendt som lektor, forfatter og mangeårig litteraturanmelder ved Politiken. Han har i mere end tre årtier sat sit præg på formidlingen af både klassisk og moderne litteratur – og især kriminallitteraturen, hvor han regnes som en af Danmarks største eksperter. Hans akademiske baggrund kombineret med en levende fortællestil gør, at hans foredrag forener indsigt og underholdning.

I 1980 fik den lærde middelalderfilolog, semiotiker og universitetsprofessor Umberto Eco et internationalt gennembrud med romanen Rosens navn’ som snart blev en bestseller og filmatiseret med succes. Men hvad gør denne munkekrimi til noget ganske særligt i litteraturen i almindelighed og krimigenren i særdeleshed? Det postmoderne lag med citater og pasticher, den politiske allegori over venstrefløjen og så dens vedvarende tematiske diskussion om det tragiske og det komiske i den europæiske kultur. Og romanens placering i Ecos øvrige forfatterskab.

Torsdag den 26. februar kl. 19.30
